Grupy >> Dworzec Wschodni >> Forum >> Odczyt poety: Andrzej Sosnowski
Autor Wypowiedź
Lublin, 16.12.2011 (piątek) godzina 16.00
Gmach główny KUL, Czytelnia Instytutu Filologii Polskiej (sala nr 9)


Odczyt poety jest wydarzeniem, które zdarza się w Lublinie raz na pół roku. Ważni autorzy (poeci) wygłaszają przygotowany wcześniej tekst o swoich artystycznych inspiracjach, o tych poetach, którzy byli w ich rozwoju najważniejsi.

Idea odczytu, jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych. Poeci inaugurują nowy rok akademicki, albo przemawiają do absolwentów. Jednym z piękniejszych esejów, jaki powstał dzięki takim odczytom jest "Pochwałą nudy" Josifa Brodskiego.
W Polsce - to właśnie tutaj, w Lublinie - popularyzujemy tego typu formę spotkania z autorem.

Cykl "Odczyt poety" rozpoczął Bohdan Zadura, który wygłosił odczyt na KUL-u w trakcie trwania festiwalu "Miasto Poezji"

Organizatorzy: Inicjatywa Dworzec Wschodni, Koło Krytyków Literackich KUL
Współorganizacja: czasopismo "Akcent"

biegnę do ciebie i tak błogo się rozpadam
mój profil ładnie świeci i miota się w sieci
Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski (ur. 29 maja 1959 r. w Warszawie) - polski poeta i tłumacz. Redaktor Literatury na Świecie. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat m.in. Nagrody im. Kościelskich i nagrody miesięcznika Odra. Wydał dziewięć tomów wierszy, dwa prozy; tłumaczył m.in. takich autorów, jak Ezra Pound, John Ashbery, Elizabeth Bishop, John Cage, Ronald Firbank, Harry Mathews. Poezja Andrzeja Sosnowskiego, posługująca się wielowarstwową metaforyką, uważana jest powszechnie przez krytyków za unikalne zjawisko we współczesnej polskiej literaturze. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W 2008 roku jego książka pt. Po tęczy otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2008 na festiwalu literackim Port Literacki Wrocław [cyt. za Wikipedia]

15 grudnia 2011, 13:57:11
Musisz być zalogowany, aby móc pisać na forum. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się