Grupy >> Dworzec Wschodni >> Forum >> Propozycja:"Dworzec Wschodni" - "Sprzeciw!"
Autor Wypowiedź
Ze względu na tematykę kolejnego numeru uchylamy rąbka "Dworca Wschodniego" i zapraszamy autorów do odpowiedzi na nasz apel:

Dworzec Wschodni – Sprzeciw!

Ach, i cóż to jest ten sprzeciw? Niby nie trzeba tłumaczyć. A jednak. Skąd ta głęboka, wewnętrzna niezgoda na zastaną rzeczywistość? I skąd ten manifestujący się ból i bunt, i gniew? Czy to jakiś głęboki, pierwotny, atawistyczny nurt sił od-wewnętrznych, czy może tylko tarcia zwartych w uścisku sił społecznych?

Pierwsze, co widać, to spór we współczesnej kulturze – co i raz jaskrawszy na każdej kolejnej wystawie, w każdej kolejnej sztuce teatralnej, w każdym kolejnym wierszu, filmie, opowiadaniu – spór o zaangażowanie.

Czy to spór o pewną lewicową wrażliwość polityczną – jakby zwrot polityki w stronę kultury i zwrot kultury w stronę polityki? Tyle, że także prawa strona odpowiada, spiera się, angażuje sztukę i wykorzystuje słowa. Jeśli w innych sprawach, to może dlatego, że inne są dla niej ważne. Może
więc zaangażowanie to jest po prostu realizacją polityki w sztuce, a sztuka, która kiedyś stawała się wyrazem sprzeciwów narodowych (XIX wiek) jest dziś wyrazem napięć społecznych i światopoglądowych?

A może w sporze tym chodzi jedynie o możliwość zaangażowania się albo też o kategoryczny sprzeciw wobec czegokolwiek innego w sztuce poza nią samą? Społeczeństwo - polityka – sztuka.

I jeszcze te spory, przez które przechodzimy od zawsze – zmiana pokoleń. Sprzeciw, bunt, manifestacja? I jak wyjaśnić ten sprzeciw wobec struktury, wobec wszelkiej struktury, wobec „porządku tego świata”. Oburzeni – zieloni - alterglobaliści – tradycyjny islam.

Ten numer to także miejsce na sprzeciw aktywny – oddajemy nasze wirtualne strony w ręce tych, którzy chcą gdzieś podjąć niedokończone dyskusje, którzy się nie zgadzają, buntują, manifestują. Oddajemy te strony świadomi, że sprzeciw niewyrażony, niewykrzyczany, niewysłuchany zmieni
się w nienawiść, zamieni się w społeczną nerwicę. Autorzy piszcie. Autorzy – krzyczcie!

Słowa klucze: sprzeciw, bunt, spór o zaangażowanie, manifestacja, oburzeni, gniew, ból,
polityka.

• Ostateczny termin nadsyłania tekstów (wierszy, opowiadań, grafik, zdjęć, esejów, szkiców,
wywiadów, felietonów): 18 marca 2013

• Akceptacja tekstów zależeć będzie od czteroosobowej redakcji „DW”

• Planowana data wydania: 4-5 kwietnia 2013

• Prosimy o tytułowanie plików swoim imieniem i nazwiskiem, a także przesłanie krótkiej notki biograficznej w tym samym pliku pod tekstem.

• adres e-mail: dworzecwschodni@gmail.com

http://dworzecwschodni.pl/

25 lutego 2013, 22:59:46
No i to jest git, to mi sie podoba, samemu mi to od dawna po głowie chodziło

26 lutego 2013, 01:49:24
Przyprawiają mnie o wesołość sytuacje kiedy otwieram i coś takiego widzę.

26 lutego 2013, 23:04:24
Niemoc nie przemoc :)

26 lutego 2013, 23:05:52
Chciałem napisać, że nie rozumiem tej wypowiedzi, ale chyba po prostu chodzi o to, że chciał pan sobie, panie Tomaszu, ponarzekać. Skoro argumentów nie ma, to nie ma też o czym rozmawiać.

Tylko nigdy nie zrozumiem: po co są takie wpisy? Dyskutować się nie chce, zrobić po swojemu się nie chce, to może chociaż "zhejtuję" :D

Dziękuję.

27 lutego 2013, 01:28:35
"Oddajemy te strony świadomi, że sprzeciw niewyrażony, niewykrzyczany, niewysłuchany zmieni
się w nienawiść, zamieni się w społeczną nerwicę. Autorzy piszcie. Autorzy – krzyczcie!"

Żeby móc wiedzieć czemu się sprzeciwiam, masze wpierw wiedzieć co akceptuje. Sam projekt sprzeciwu, zakłada opozycje do stanu jaki jest porządany przez orzekającego negacje. Twierdzenie że istnieje sprzeciw niewyrażony jest błędne logicznie.

Użyte słowa kluczowe
Słowa klucze: sprzeciw, bunt, spór o zaangażowanie, manifestacja, oburzeni, gniew, ból,
polityka.

nie spełniają kryteriów słów kluczowych, dlatego na ich podstawie nie da się wyłonić rzadnego zbioru tekstów wykazującej relewancje do użytego opisu formalnego w postaci słów kluczowych.

Bardzo proszę o jaśniejsze sprecyzowanie zakresów jakich nadsyłane teksty mają dotyczyć

Pozdrawiam Serdecznie
Lukasz Cicho

27 lutego 2013, 15:16:14
cego

27 lutego 2013, 15:18:17
Odpowiem w najbliższym czasie. Trochę jestem zajęty.

28 lutego 2013, 12:03:22
Uwaga, przesuwamy termin nadsyłania tekstów.
Deadline: 31.03.2013

18 marca 2013, 13:28:55
ząb boli - mój ząb :)

18 marca 2013, 15:16:13
Musisz być zalogowany, aby móc pisać na forum. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się